Včelařské potřeby - nářadí nutné do začátku včelaření.

Příprava rámků s mezistěnami

 

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/p1.jpgDrátky na nových i starých rámcích napneme pomocí zvlňovače. Tím, že se drátek zvlní, se také zkrátí, ale přitom zůstane pružným. Drátkujeme nejlépe nerezovým drátkem 0,4 mm, který vydrží pobyt ve včelstvu, opakované vytavování parou i časné vlnění apod. Na konce drátků se přiloží kontakty zatavovacího trafa (12 V).
Drátky se v krátkém okamžiku odporem zahřejí a vklouznou do vosku mezistěny. V tu chvíli je třeba odstranit kontakty trafa z konců drátku. Po několika pokusech snadno získáte cit a odhad, kdy kontakty sundat, aby se mezistěna neprotavila, pokud se to stane, mezistěna se většinou ihned spojí a lze ji použít znovu jako neporušenou. Ihned po zatavení ještě můžete prsty přitlačit případně odchlíplé kraje mezistěny. Zatavovací trafo (12 V) umí vyrobit zručný elektrikář nebo se dá zakoupit.

 

Kuřák a palivo

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/p2.jpgDo kuřáků se používá jako běžné palivo například ztrouchnivělé bukové dříví. Dají se použít i speciální lisované brikety ve tvaru kotouče, které se vejdou do kuřáku. Jsou vytvořeny z lisovaných pilin s přísadou látek, které způsobují delší pozvolné hoření. Kuřák můžete roztopit něčím suchým, snadno a vydatně hořlavým například kusem hobry, který zapálí venku zapalovačem a po rozhoření vloží do kuřáku. Kuřáku by měl mít velký objem, což opět sníží intervaly mezi přikládáním

 

Nářadí ke včelaření

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/p4.jpgJe dobré se vybavit nějakými rozpěráky. Jeden plochý s naostřenou plochou, která slouží pro oddělování přitmelených nástavků, oddělení slepených rámků nebo i jako nůž například na fólii. Na jeho druhém konci je hák. Tím se pak vytahují směrem vzhůru rámky z nástavku. Druhý rozpěrák je naplocho zahnutý do pravého úhlu. Dál si vezměte smetáček s bílým hustým jemným vlasem, jehož špičatá rukojeť zároveň také může sloužit jako jednoduchý rozpěrák . Smetáček v průběhu práce můžete namáčet do čisté vody, tím se čistí a není ulepený a vlhkost pomůže včely uklidnit. Hodí se i špachtle a vysunovací nůž. Delší ostří je nutné, pokud potřebujete něco vyříznout hlouběji v úlu. Pořiďte si i kuřák a zapalovač, zásobu paliva. Nezapomínejte na ochranné pomůcky, rukavice, včelařský klobouk nebo pro náročnější a delší zásahy blůzu s kloboukem.

Ochranné pomůcky

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/p3.jpgKukla, rukavice a v lepším případě i celý včelařský oděv vám začátky velmi ulehčí. Začátečník se může občas až vyděsit, když začne pracovat se včelami, které se hodlají bránit. Opatřit si kuklu určitě doporučujeme všem začínajícím včelařům, protože ubránit se včelím útokům na hlavu je velice těžké, velice to ztěžuje celou práci a hlavně včelí bodnutí do oblasti hlavy je nejnebezpečnější. Včelařské rukavice jsou také vhodné, protože vaše ruce přijdou do kontaktu s nejvíce včelami. Rukavice však bohužel velice ztěžují práci, protože vaše ruce nebudou tak obratné a práce se včelami není tak plynulá. Většina lidí se časem naučí pracovat bez rukavic. Pokud nejste alergik, nemáte jemnou a citlivou kůži, pak rukavice také časem odložíte, naučíte se s včelami pracovat i bez nich a práce pro Vás pak bude nejen lehčí ale také příjemnější. Speciální včelařský oblek je vyroben tak, aby měl stahovací rukávy a nohavice, protože včely rády zalétávají pod ně. Můžete si pak být jisti, že většina z nich vás bodne, protože je oděvem přitlačíte k pokožce a ony se budou cítit ohroženy. Toto nebezpečí pak hrozí zejména u nohou, protože včely, které spadnou na zem, rády lezou po nohách. Oblek se dá nahradit, měli by jste však dávat pozor na to, aby byl váš oděv z kvalitního, silného materiálu se stáhnutými rukávy a nohavicemi. Navíc jej můžete doplnit vysokou obuví jako jsou kanady nebo gumáky.

 

You have no rights to post comments