Mladí včelařící - budoucnost českého včelařství

Jedním z účelů Českého svazu včelařů, z.s., je (viz Stanovy, čl.4/b) působit na výchovu a zapojování mládeže do včelařské činnosti.“ Na to, jak se tento bod daří plnit, se můžeme podívat hned z několika hledisek.

V celém světě obdivovanou aktivitou jsou včelařské kroužky mládeže (VKM), které mají v České republice dlouholetou tradici. Tisíce dnešních včelařů prošly ve svém dětství některým z těchto kroužků, kde se pod dohledem obětavých a zkušených vedoucích poprvé seznamovali s životem včel i se základy péče o tyto nenahraditelné opy-lovače. Český svaz včelařů, z.s., eviduje 206 VKM, které navštěvuje 1806 dětí školního věku - viz přiložená tabulka počtu VKM a počtu mladých včelaříků v jednotlivých krajích naší republiky.

Přibližně 2/3 těchto kroužků mají za svého zřizovatele některou základní organizaci ČSV, z.s. Ty ostatní jsou založeny jinou právnickou osobou - např. školou, církví, domem dětí a mládeže, skautskou organizací nebo jiným zájmovým spolkem. Na první pohled by se mohlo zdát, že pozvolna stoupající počet VKM je dostatečný. Pokud tato čísla ale porovnáme s některými jinými spolky, uvidíme vše v trochu jiném světle.

Například Český rybářský svaz, který má v České republice 483 základní organizace, je zřizovatelem hned 497 kroužků mladých rybářů (některé velké ZO ČRS mají i více těchto kroužků). V Českém svazu včelařů, z.s., je zřizovatelem VKM přibližně jen každá desátá základní organizace.

Jeto hodně, nebo málo?

Český svaz včelařů nejen vede centrální evidenci všech kroužků včelařské mládeže, ale stará se i o vzdělávání jejich vedoucích. To se děje v součinnosti se SOUV-WS Na-savrky, kde se každý z vedoucích VKM může účastnit jednou za rok víkendového vzdělávacího semináře. Další pomocí vedoucím kroužků je poskytování metodických materiálů či vzdělávacích pomůcek. Jejich výroba a distribuce je však závislá na finančních prostředcích přidělených z centrálního svazového rozpočtu, takže například za poslední dva roky vedoucí kroužků neobdrželi z výše uvedeného prakticky nic. Komise pro práci s mládeží, která se stará o tuto oblast, alespoň novým vedoucím kopírovala dříve vytvořené a vydané vzdělávací materiály a rozdávala „zbytky starých zásob“. Logistické zajištění kroužků a další vzdělávání vedoucích je tak ponecháno na jejich zřizovatelích. Úroveň činnosti je i z tohoto důvodu u každého VKM rozdílná. Tu můžeme nepřímo „porovnávat“ například z výsledků celostátní soutěže VKM O putovní pohár ministerstva zemědělství, nebo z výsledků celostátní vědomostní soutěže Zlatá včela, která má tradici dlouhou několik desítek let. Právě příprava dětí na oblastní kola Zlaté včely bývá celoroční klíčovou náplní a fungující motivací pro činnost mnoha kroužků. Organizace oblastních kol a celostátního finále této soutěže je proto významnou aktivitou Českého svazu včelařů, z.s.

Všem vedoucím včelařských kroužků, organizátorům oblastních kol Zlaté včely, členům komise pro mládež i osvíceným • ZO ČSV, z.s., které svým VKM při výchově mladých včelaříků pomáhají, patří veliké poděkování!

Jiří Cafourek, předseda Komise pro práci s mládeží ČSV, z.s.

 

 

You have no rights to post comments