Časopis dTest testoval medy

Pokud by včely měly možnost zjistit, co se v dnešní době skrývá za slovem med, nevěřily by vlastním očím. Mstily by se svými žihadly, jak by jen mohly a udělaly by jen dobře, protože to, jak se dnes zachází s potravinami, zvláště těmi, které jsou nazývány jako zdravé, je na pováženou. Do medu se přidávají různá „éčka“, laciné sirupy a v některých bio medech naleznete i trochu pesticidů. Tuto zprávu přinesl D test, testující asi 17 různých značek medů, které jsou nabízeny dnešními supermarkety.

Jak bychom vlastně mohli med definovat?

Med je vlastně přírodním produktem, do kterého se nic nepřidává a ničím se nenastavuje. Nesmí se jakkoliv falšovat a pozměňovat, ale dělají to tak lidé z celého světa. Ptáte se, jak je to možné? Dělá se to kvůli větším ziskům z jeho prodeje.

Vzorky medu, které se v D testu umístily na posledních příčkách, byly zředěné nekvalitním sirupem. V některých byl kukuřičný, třtinový, nebo dokonce obilný sirup. Je však zajímavé, že cena nejlevnějšího z těchto medů byla 100 Kč a nejdražšího z nich 240 Kč. Jsou to ale jenom příliš drahá sladidla, která nemá vůbec žádný význam si kupovat.

Dalším z problematických medů jsou ty, které byly zředěny pomocí chemie a obsahují tzv. „éčka“. Jsou obarveny a falšovány tak, aby skutečný med dobře připomínaly. Byly falšovány například amoniakem sulfidovým karamelem. O tomto „éčku“ a jemu podobných se loni jednalo i na půdě Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, z důvodu jejich rizikovosti na lidské zdraví.

Jak jsou na tom bio medy?

Trendem dnešní doby je snaha nakupovat potraviny pod značkou bio, kvůli tomu, že jsou bez chemikálií a postřiků. Podle přísných požadavků na výrobce bio medu se musejí všechny květy v okruhu 3 km od včelích úlů skládat z bio rostlin nebo rostlin volně rostoucích, či těch, které se ošetřují tak, aby dopad na životní prostředí byl co nejmenší. Jak už ale bylo řečeno, ne všechny jsou opravdu bio.

Ve dvou bio medech  D test objevil obsah insekticidu acydamifri a dyakopritu. Přípravky jsou nebezpečné kvůli neurotoxickým účinkům vůči hmyzu, což je poměrně častým důvodem úhynu včel.

Kromě chemických úprav je tu další nekalost, a to zahřívání medu na vysokou teplotu tak, aby nemohl zkrystalizovat. Tím však med ztrácí své zdravé látky. Neexistuje však mnoho míst, kde bychom mohli sehnat med, který může zkrystalizovat a obsahuje pro lidské tělo prospěšné látky.

Není ale nutné, abychom zavrhovali všechny medy. Ještě se ale setkáte s medy opravdovými a také kvalitními. Pokud chcete koupit opravdu kvalitní med, snažte se zkontaktovat s nějakým včelařem, nejlépe se známým, o kterém víte, kde jsou jeho úly a můžete se u něho spoléhat na to, že si místo chemického produktu kupujete včelí produkt.

You have no rights to post comments