Cena medu

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/v48.jpgKdyž už získáme med - cíl našeho celoročního snažení - konečně v nádobách a umíme jej i šetrně opětně uvést do tekutého stavu, zbývá již poslední fáze: být dobrým obchodníkem a výhodně med prodat.

Mnozí včelaři ovšem tuto obchodní činnost vůbec neznají a neprovádějí ji. Často už proto, že mají málo včelstev a produkce medu sotva pokryje spotřebu rodiny a příbuzenstva. Pak je to v pořádku a včelaření je pro ně jen zálibou bez očekávání finančního zisku z prodeje medu, kdy člověk dokáže prostřednictvím včel získat hodnotnou potravinu pro výživu a zdravotní prospěch svůj i svých blízkých.

Další skupinou včelařů - neobchodníků - tvoří ti, kteří veškerou produkci medu od svých včelstev odprodávají do výkupen za ceny pro prvovýrobce. Má to své výhody: nemusejí zajišťovat spotřebitelské obaly, není zapotřebí termoboxů, nabídky a propagace, z větších nádob nic nepřelévají a drobným prodejem zákazníkům se prostě nezabývají.

Je tu však i jedna podstatná nevýhoda - z ceny medu získají neobchodníci zpravidla třetinu té prodejní. Většina včelařů však část nebo celou produkci medu uplatní způsobem všeobecně známým - prodejem "ze dvora"

 

Prodej "ze dvora"

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/v49.jpgPlatí, že včelař se stává obchodníkem. Bohužel je tu rozšířený častý nešvar, to že mnozí odvozují cenu medu u svého prodeje od výkupních cen, něco připočítají na pořízení sklenice a ve snaze prodat co nejdříve bývá výsledné ocenění v průměru o pár desetikorun vyšší (ale i méně) než platí momentálně výkupci. Při prodeji ze dvora zavedli ,mnozí včelaři systém, jenž můžeme zjednodušeně popsat takto: chceš med, přines si sklenice a až je naplním, budeš mít med. Tento systém má i svá rizika: zákazník Vám přinese sklenici a hlavně víčko od kdečeho (čalamáda, nakládané okurky, zelí...) a Váš kvalitní med se i přes umytí víčka promění v kyselou nechutnost - spotřebitel však sobě vinu nedá, tu bude hledat u včelaře a u jeho "špatného" medu. Často se stane, že se už příště neukáže.

Ztratit zákazníka popsanými nedostatky a systémem "prvně sklenice a pak med" můžete jednoduše i tehdy, když zákazník příště nakoupí u někoho, kdo mu med prodá v nové sklenici s víčkem a pěknou etiketou bez nutnosti další návštěvy a zbytečného čekání. I když bude med u tohoto včelaře - skutečného obchodníka - prodávajícího kvalitu v líbivém provedení třeba i pár desetikorun dražší, přesto většina zákazníků tuto službu ocení a vrátí se znovu. Je třeba si uvědomit, že i náročnost milovníků medu stoupá a "kdo zůstal stát, již stojí opodál..."

 

Jakou tedy cenu medu?

Kvalita medu, svojí práci a píli včel patřičně ohodnotíme cenou, jež je přijatelná pro spotřebitele a výhodná i pro nás včelaře. Takovou cenu neodvozujeme od ceny výkupní, ale od ceny, za kterou se med prodává v obchodě.

 

Obal

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/m16.jpgKvalitnímu zboží sluší pěkný obal. Proto upřednostňujeme sklenice typu Twist-off (se závitem) před sklenicemi Omnia. Promáčknuté víčko zákazník při otevření často poškodí a zdeformuje. po opětovném vrácení na sklenici víčko často již netěsní a po čase může její obsah vlivem vlhkosti zkvasit.

Velmi efektivní jsou sklenice na med tzv. svazové - s logem Českého svazu včelařů a výrazným nápisem český med. V tomto případě včelaři upřednostňují sklenici 720 ml (až na 1 kg medu). O malou sklenici není zájem, jelikož český zákazník je prostě na kilovky zvyklý. Jistě se to časem změní, ale stále je dokonce mnoho zákazníků, kteří se ptají po velkých (až pětikilogramových) baleních.

 

Etiketa

Dosud jsme ve vztahu k prodeji "ze dvora" hovořili hlavně o včelím produktu, obalu a vytvoření ceny. Je potřeba také připomenout, že jde o jednoduchou formu prodeje, která dokonce ani nepředepisuje povinnost opatřit zboží etiketou,a když nemusí ani tato být, není nutné dodávat další informace (hmotnost apod.). Prodáváme sklenice medu a ručíme za kvalitu jejich obsahu. Každý však ví, že "obal prodává" a pokud opatříme sklenici medu pěknou etiketou (cenově vás nezatíží a může být velmi pěkná), je slušností vůči našim zákazníkům, abychom do ní vepsali údaje o hmotnosti, svoji adresu a datum plnění sklenice. Vše potom působí velice věrohodně a setká se s příznivým ohlasem u zákazníků.

 

Místo prodeje

Prodej medu se odehrává na prodejním místě. V našem případě to může být malá místnost upravená na prodejničku, prodejní výstavka v předsíni, prodejní koutek v medárně (kde zákazník vidí čisté zařízení) apod.

 

Propagace

I prodej "ze dvora" vyžaduje alespoň malou reklamu a propagaci, minimálně pěknou ceduli s příslušným nápisem o prodeji medu přímo od včelaře. pokud se pro tuto formu prodeje rozhodneme, zajistíme ceduli s upoutávkou a tu umístíme na domě, plotě či na jiném viditelném místě. Je ale potom chybou, když budeme odrazovat zákazníka naší nepřítomností. Pokud se na nás opakovaně nedozvoní, je pravděpodobné, že nám přestane být věrný a dojde k jinému včelaři. Prodej "ze dvora"  je výhodný, šikovný i pro milovníky medu, ale má právě nevýhodu v tom, že musíme být k dispozici prakticky celý den.

You have no rights to post comments