Jak si vyrobit jednoduchý vařák na vosk? Druhá část.

Připravili jsme pro vás druhý díl našeho seriálu, jak si doma jednoduše a levně vyrobit vařák na vosk. Dnes použijeme plastový barel o objemu 120 litrů. Sami se přesvědčíte, že výroba celého vařáku je velice levná záležitost. Výroba vařáku vás vyjde do 2.000Kč. Výhody a nevýhody posuďte sami.
Nyní si tedy postupně ukážeme, jak vyrobit větší ale přesto velmi levný vařák na vosk. Vařák si vyrobíme z plastového sudu o objemu 120 litrů. Tento sud jsme zakoupili v obchodě s obalovými materiály a má atest pro styk s potravinami. Další jeho předností je, že je vyrobený z teploodolného plastu, proto jeho cena je vyšší – cca 800Kč. Samozřejmě pokud se vám podaří sehnat levnější typ sudu, určitě neuděláte chybu. Nedoporučujeme však kupovat sud bez atestu pro styk s potravinami.

Do sudu o objemu 120 litrů se nám vešlo přes 20 rámečků o rámkové míře 39x24cm. Sudy se vyrábí také o objemu 220 litrů – kapacita na rámky tak může být daleko větší. Pokud si budete vyrábět vařák z většího sudu, je třeba zapojit 2 vyvíječe páry nebo výrazně izolovat sud, aby se zamezilo tepelným ztrátám.

A postup?
Nejdříve si upravíme hadici. Jednoduše hadici rozpůlíme na dvě části a následně odstraníme izolaci.
 

Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1

Dále vyvrtáme vrtákem otvor o průměru 10mm pro zasunutí hadice od vyvíječe. Otvor ideálně vytvoříme v horní části plastového sudu. Další otvor o průměru 25mm, který nám poslouží k výtoku vosku, vyvrtáme co nejníže tak, aby vosk dobře odtékal. A vařák na vosk je hotový.

Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1

Nyní už stačí zapojit a můžete začít vytavovat. Někomu z vás by mohl vyhovovat přidělat vyvíječ šrouby ze spodu na víko, ale to už necháme zcela na vás. Věříme, že na další „vychytáky“ přijdete sami. Přikládáme i video se zkušebním testem.

 

Abychom vám dokázali, že vyrobit si vlastní vařák na vosk není nijak drahá investice, rozhodli jsme se vám dát pár tipů a ukázky, jak správně postupovat. Také jsme vyhlásili soutěž o 10 vyvíječů páry značky SWISS BIENE.

Výhody plastového sudu jsou jasné. Sud je vyrobený z tuhého teploodolného plastu s atestem pro styk s potravinami. Sud má objem 120 litrů a je ideální velikostí na 20 rámků o míře 39x24cm. Pára v nádobě dosahuje teploty maximálně 90°C, nehrozí tak jejímu poškození ani deformaci. Sud se prohřeje velmi rychle. Pokud použijete větší sud nebo byste si chtěli práci urychlit, použijte 2 vyvíječe páry nebo uteplivku k jeho větší izolaci.

Jako forma na vosk dobře poslouží jakýkoliv plastový kbelík. Pro větší výtěžnost doporučujeme použít lis na košilky a zbytky voští. Také můžete použít sáček na vytáčení vosku, který najdete v naší nabídce. V tomto sáčku lze vylisovat také zbytky z vařáku, a to kroutivým pohybem jako když ždímáte prádlo. Jistě přijdete i na lepší způsoby, jak zpracovat zbytky z vařáku. Budeme velice rádi, když se s námi podělíte o své nápady a „vychytávky“ – kontaktujte nás.

Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1
Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1
Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1
Lederbalzam na kůži-1
 

You have no rights to post comments