Hornův způsob drátkování

Drátkování rámků je nesmírně důležitou činností každého včelaře. Pokud totiž drátek špatně uváže, nedostatečně utáhne, či cokoli jiného, může se stát, že včely nebudou moci pohodlně stavět své dílo, plástve budou prohnuté nebo i jinak zdeformované.

V čem je tento způsob drátkování jiný?

Hornův způsob drátkování rámků se značně liší od klasických způsobů, které většinou zastávají názor, že nízké rámky se mají být drátkované vodorovně a vysoké rámky svisle. Tradiční způsoby drátkování jistě nejsou bez chyb, například se prohýbají ve spodní loučce a včelaři pak nezbude nic jiného, než pokorně dorovnávat mezistěny. Bezpočty pokusů o obměnu těchto způsobů drátkování se včelařům většinou nevyplatily.

Jak drátkujeme

Hornův způsob drátkování se zabývá drátkováním hlavně vysokých rámků, kde podle něho drátkujeme rámek střídavě svisle a diagonálně. Spodní loučka se pravděpodobně také trochu prohne, ale její výchylka nebude s největší pravděpodobností tak markantní, jako při použití klasického způsobu drátkování. Jednou z výhod je také to, že takto drátkovaný rámek se nebortí a lépe si drží svůj původní tvar. Při samotné práci je ovšem potřeba více si tvaru rámku všímat, neboť má tendenci se kosit, což zapříčiňujeme utahováním diagonálních poloh drátku. Doporučujeme drátkovaný rámek o něco zapírat.

Dobrého napnutí drátku se dá docílit držením drátku ve směru, kam ho chceme napnout, a současném tlaku kolmo na drátek. Pro bezpečnější manipulaci se vyplatí drátek po ukončení drátkování ukroutit, místo ustřižení, které zanechává na drátku ostrý konec. Při zatavování rámku se musí překřížené drátky podložit papírem.

Kdy drátkovat podle pana Horna

Hornův způsob drátkování se osvědčil včelařům, kteří svým včelám dovolili takzvanou volnou stavbu, která při použití klasického svislého drátkování způsobuje, že včely nestaví pravidelné buňky. Pokud se toto drátkování použije pro celou plochu mezistěny, objevují se často vybouleniny.

You have no rights to post comments