Kvalita medu - který med je nejlepší ?

Pokud se podíváme na hodnocení medu podle zkušeností včelařů a spotřebitelů, zjistíme zajímavou skutečnost. Pokud se totiž zeptáte většiny laiků, kteří kupují med v obchodech jistě Vám většinou odpoví, že nejlepší med je tmavý, lesní med. Ten se mezi včelaři označuje jako med medovicový. Ještě zajímavější je, že obliba tmavého medovicového medu je pouze středoevropskou módou. Pokud se podíváme do jiných částí světa, většinou se vám dostane odpovědi, že nejlepší je světlý, květový, nektarový med.

 

A co si o tom myslíme my ? Nejlepší med je prostě ten, který vám nejvíce chutná. Pro každého se hodí jiný typ medu. Jediné co Vám můžeme doporučit je, aby jste med nakupovali přímo od včelařů. Jenom tak získáte maximální kvalitu, a v konečném součtu také mnohem levněji. Pokud se totiž pro med vydáte do obchodu, zjistíte, že máte na výběr pouze dva typy medu: květový a medovicový. Takto nálepkovat med je však velkou chybou, protože med se dá rozdělit do mnoha kategorií podle způsobu výroby, roční doby, umístění úlů a mnoha a podle mnoha dalších kritérií. Naopak koupě medu přímo od včelaře je nejen nevšední zážitek, kdy Vám každý seriozní včelař rád ukáže celý postup výroby medu, ale také Vám dá přesné informace o kupovaném produktu. Dozvíte se důležitá data, jako dobu, kdy byl med vytočen. Jaké typy rostlin se nachází v okolí jeho úlů, a tudíž po jakých rostlinách by měl med chutnat. V neposlední řadě jistě budete moci všechny medy ochutnat, a rozhodnout se, který je pro vás ten nejlepší. A právě v tom to vězí, každý má rád jinou chuť a vůni, a to se o medu z obchodu nedozvíte dřív, než si ho přinesete domů a ochutnáte. Trochu podrobněji o typech a vlastnostech jednotlivých druhů medu se můžete dozvědět v tomto článku.

 

Krystalizace medu – znamená nižší kvalitu ?

Ještě bychom rádi osvětlili známý mýt, že krystalizovaný med není tak kvalitní a dobrý. Tím že med krystalizuje nepřichází o žádné prospěšné látky, ani se nemění jeho chuť a vůně. Krystalizace je přirozený vlastnost všech medů. Pokud by jste chtěli med dostat do původního tekutého stavu, můžete toho docílit tak, že ho lehce zahříváte ve vodní lázni. Teplota však nesmí překročit 50 °C, aby nebyly zničeny jeho blahodárné látky.

You have no rights to post comments