Krmení včel

Protože většina včelařů chová svá včelstva především pro jejich med, který je jim odebrán ke konci sezóny, je nutné včelám poskytnout nějaké náhradní zásoby, aby během zimního období příliš nezeslábly. Tomu říkáme zakrmení. Pak ovšem také dodáváme včelám nějaké námi vytvořené zásoby v případě, že se včelstvem nějak výrazněji manipulujeme, či pokud se ukáže, že na jaře nemá dostatek zásob. Tomu říkáme přikrmování či podněcování. I při krmení včel budeme potřebovat rozličné včelařské potřeby, od těch nejjednodušších až po moderní systémy.

Podněcování

Tento způsob krmení včelstev je běžný například při tvorbě oddělků, kdy umělé zásoby podnítí včely v jejich rozvoji a usnadní jejich práci. Tato metoda lze použít i v bezsnůškovém období, kdy včely rozvoj obvykle zanedbávají.

Běžnými prostředky pro podněcování je cukerný roztok, který se míchá vzhledem k váze v poměru 1:1 cukru a vody. Použito může být také medocukrové těsto, které můžeme vyrobit buď trvanlivé, nebo jako těsto určené k okamžité spotřebě. Stejné hmoty se používají k přikrmování včelstev, pokud nemají v jarním období dostatek vlastních zásob a hrozí, že by včely mohly brzy být příliš slabé, aby si nějaké opatřily samostatně.

Výroba medocukrového těsta

Tato hmota je ideální pro podněcování včel v oddělcích či oplodňáčcích. Složení se liší, pokud si potřebujeme vyrobit těsto do zásoby (v tomto případě použijeme recept na trvanlivé medocukrové těsto) či chceme-li těsto ihned spotřebovat (v tomto případě ho namícháme podle druhého receptu).

Pro trvanlivé těsto si odvážíme tři díly moučkového cukru a jeden díl medu. Obě ingredience by měly být při smíchání ohřáté na asi 45 °C. K míchání je dobré použít hnětací stroj, s kterým je práce o mnoho jednodušší, než kdybychom zpracovávali těsto ručně.

U výroby těsta k přímé spotřebě postupujeme téměř stejně jako u výroby trvanlivého těsta. Jediným rozdílem je, že při smíchávání přidáme ještě asi dvě desetiny dílu vody. Zpracovávání je jednodušší, ale těsto není příliš trvanlivé.

Zakrmení včel

Většina včelařů vytočí včelám většinu jejich medných zásob a tyto včely většinou své zásoby v zimě postrádají. Zeslábnutí včel během zimy se proto včelař snaží zabránit zakrmováním.

Nejjednodušší metodou zakrmování je ponechat včelám některé jejich vlastní medné zásoby. Při tom je však třeba smířit se s tím, že o nějaký med sám včelař přijde. Pro včely je tento způsob ale nejideálnější, neboť sacharóza (cukr) je složitější než med a včely jí musí nejdříve štěpit, než z ní získají živiny. Při dalších metodách většinou používáme cukerný roztok.

Výroba cukerného roztoku pro zakrmování před zimou

Zatímco k podněcování mícháme cukerný roztok ve hmotnostním poměru 1:1 cukru a vody, pro zakrmování na zimu je tento poměr jiný, protože se tekutina používá o něco hutnější. Pro přípravu cukerného roztoku k zakrmení použijeme 3 váhové díly cukru a 2 váhové díly vody, kterou nejprve přivedeme k varu a odstavíme, než do ní vpravíme cukr. Vše můžeme připravovat v nejrůznějších nádobách podle toho, jaké množství je potřeba.

Pro několik málo úlů postačí smíchat ingredience v obyčejném velkém hrnci pomocí vařečky.

K usnadnění a zrychlení míchání cukerného těsta v obyčejném hrnci nám postačí vrtačka s míchací vrtulí. V tomto případě můžeme použít i stojan na míchací přístroj. Práce je rychlejší a můžeme tak uspokojit včely z více úlů.

Nejsnadnější výroba cukerného roztoku probíhá při použití kalového čerpadla v sudu. Při této metodě míchání nemůžeme mít vodu vařící, ale i tak se roztok skvěle promíchá.

Typy krmítek pro aplikaci cukerného roztoku

Cukerný roztok je možné do úlů aplikovat nejrůznějšími způsoby, z nichž některé jsou velmi levné. Zde vám představíme možnost použití velkoobjemových krmítek, prosakovacích lahví a kapsových krmítek. Při všech těchto typech můžete použít nějakou síťovinu, aby vám bylo umožněno doplňovat zásoby bez kontaktu se včelami.

Použití velkoobjemového krmítka

Jako velkoobjemová krmítka nám mohou sloužit nádoby různých velikostí (lavóry, květináče a podobně), které naplníme cukerným roztokem a umístíme je buď do podmetu úlu, či do prázdného nástavku na vršek úlu.

Do nádoby je ovšem také nutné umístit nějaký plovák, aby se nám včely neutopily. Plovák může být vyroben z bublinkové folie, slámy, šišek, nějakých dřívek či dokonce ze špuntů, zkrátka všeho, co je nějakým způsobem schopné plavat na hladině cukerného roztoku.

Mezi nepopiratelné výhody této metody patří, že včelař nemusí stanoviště včel navštěvovat nijak často, aby doplnil zásoby, neboť nádoba s cukerným roztokem může mít objem až 10 či 15 litrů.

Záporem může být fakt, že většina včelstev přestane cukerný roztok během chladných dnů odebírat, nebo je zde potřeba jednoho nástavku navíc.

Použití prosakovací lahve

Jako prosakovací lahve se obvykle používají obyčejné okurkové sklenice (jejich obvyklý objem je 3,5 litrů), na jejichž hrdlo se nasadí speciální děrované víčko určené ke krmení včel. Sklenice obvykle plníme hotovým cukerným roztokem.

Pro použití otočíme sklenici dnem vzhůru, postavíme ji na víčko na horní loučky posledního nástavku a přiklopíme prázdným nástavkem. (Je možné, že u nízkonástavkových úlů bude potřeba použít nástavky dva.) Případně se také používá sololitové mezidno s prosakovací podložkou. Ke krmení se samozřejmě dá použít další nepřeberné množství krmítek, krmících sestav a dalších včelařských potřeb.

Pro méně časté návštěvy je dobré použít i čtyři sklenice na jediný úl a včely také neztrácejí zájem o krmivo během chladnějších dnů.

Mezi nevýhody mohou například patřit neskladné sklenice, či stavební činnost včel, které mohou otvory snadno zastavět. Žádoucí je, aby byl úl ve přísně vodorovné poloze.

Použití kapsových krmítek

Rámková (neboli kapsová) krmítka se umisťují do úlu namísto jednoho až dvou rámků, a není tedy potřeba použít nějaký nástavek navíc. Objem kapsových krmítek samozřejmě závisí jak na typu úlu, tak na šířce krmítka. (Pokud tedy včelař vlastní například nízkonástavkový úl, bude muset provést mnoho návštěv pro doplnění cukerného roztoku.)

Pokud není krmítko správně upraveno, může se stát, že se v něm včely budou topit, nebo že jej zastaví divokým dílem.
Rámková krmítka prodávají prodejny včelích potřeb, sám včelař si je však může vyrobit z nejrůznějších materiálů.

You have no rights to post comments