Jak včelaři rozšiřují včelstva?

Nová včelstva můžeme vytvářet mnoha způsoby, například dělením plodu, smetenci nebo přeletáky. Pro zvyšování počtů včelstev se však nejvíce používá dělení plodu krátce nazývané tvorba oddělků. Jednou možností je snadná tvorba oddělku ve čtyřech krocích. Zajímavá je v tomto případě efektivita, při níž z jednoho rámku z 1/2 zaplněného plodem a obsazeného včelami vznikne nové mladé včelstvo schopné přezimování. Využívá se při tom čistě jen přirozeného růstového potenciálu včel, který se mimo jiné projevuje rojením.

Jednotlivé kroky včelaře při tvorbě oddělku

1. Den D - Produkčním včelstvům odebereme částečně zavíčkované plodové rámky obsazené včelami, ze kterých utvoříme společný oddělek. (Jeden nástavek s devíti rámky obsazený včelami.) Ten pak slouží k péči o matky, jejichž chov začneme za devět dní.
 Den D + 9 - Přelarvíme a chovný rámek zavěsíme do nástavku.
3. Den D + 19 (eventuálně už D + 14) - Zaškolkujeme matečníky spolu s několika včelami.
4. Den D + 21 - Rozdělíme včelstvo do nástavků -mladých oddělků.
V ideálním případě přijde do každého nástavku jeden plást obsazený 1000 až 1500 včelami, neoplozená matka a jeden plást se zásobami.

Nové včelí nástavkové úly pro oddělky můžete nakoupit v našem eshopu s včelařskými potřebami. Přinášíme včelařské potřeby a včelí produkty pro včelaře i nevčelaře.

Počet produkčních včelstev se tak dá bez námahy a bez ztrát na výnosu zdvojnásobit. Aby se každé z těchto včelstev vyvinulo do síly na přezimování, musí být vytvořeno tak brzy, aby první plod vybíhal už v červnu. Společný oddělek proto sestavujeme mezi 20. dubnem a 10. květnem. Čím později začnete, tím větší je část včelstev, která nedorostou dostatečné síly.

Rámky se zásobami pro oddělky

Plásty se zásobami, které potřebujeme pro sestavení oddělků, přidáme ke směsnému oddělků při třetím nebo už druhém kroku pod nástavek s plodovými plásty. To poslouží k uvolnění přeplněných uliček. Před prohlídkou na naražené matečníky podsuneme dolů jeden nástavek s plásty víceméně zaplněnými zásobami. Tak poznají setřesené včely hned své nové pracovní místo a toto opatření také přispívá k tomu, aby nebyl zastavěn chovný rámek. Ten se nakonec nachází v horním nástavku mezi zbytkem plodu. Co nejrychlejší zaškolkování také pomáhá proti zastavění chovného rámku divočinou.

Odchov matek v novém oddělku

Před zavěšením chovného rámku, jako při každém chovu matek, musíme beze zbytku odstranit všechny matečníky na plodových plástech. Stupeň přijetí závisí hlavně na kvalitě přelarvení. Proto dbejte na čisté misky, berte larvy staré 0-1 den, na optimálním místě, se lžičkou k tomu určenou. Chovný rámek přijde mezi dva plásty, na kterých je ještě hodně zavíčkovaného plodu, aby ho pečovatelky ihned obsadily. Dokrmování je nutné jen pro vytvoření nebo doplnění plástů se zásobami, které se využijí pro vytvoření oddělků.

Samotné oddělky

Při kroku č. 4 se tvoří včelstva pro oddělky. Oddělky tvoříme v jedno nástavkovém úlu, a to z jednoho plástu se včelami, jednoho plástu se zásobami a 8 prázdných rámků. Jeden z prázdných rámků přijde zavěsit mezi dva vystavěné včelami. Včely ho zastaví dělničími buňkami ještě před snubním letem matky, takže když matka začne klást, má místo na třech rámcích.

Do nového oddělků bez nebezpečí vypustíme matku přímo z její klícky. Včely v oddělku jsou sice geneticky odlišné, ale z fáze péče o matku nikoli cizí. Stanoviště těchto včelstev utvořených k oplodnění mladé matky musí být vzdálené nejméně 3 km od původního místa. Nesmí dojít k žádnému zeslabení zalétáváním včel na staré místo.

Síla mladého oddělku

Společný oddělek z 8 plodových rámků měl na začátku asi 5 000 včel a 40 000 buněk převážně zavíčkovaného plodu. Když o devět dní později při vkládání chovného rámku vyběhlo 9/12 zavíčkovaného plodu, stoupl počet včel vysoko přes 20 000 a včely dobře zaplňovaly nástavek. Protože plod dále vybíhá, společný oddělek si v každém případě udrží svou sílu, takže by při jeho rozdělení vzniklo 10 oddělků s 2000 včelami. Stavební síla zpravidla zaručuje vývoj mladého včelstva až do síly k přezimování.

Péče o oddělek

Už při tvorbě oddělků se využije skutečnosti, že je bez plodu, a provede se léčení proti kleštíkovi včelímu (Varroa destructor).
Doporučuje se i oddělky přikrmovat. Jakmile sílící včelstva začnou stavět trubčí dílo, je nutno začít rozšiřovat mezistěnami, dokud není celý nástavek zaplněn. Další rozšiřování z jednoho na dva nástavky se zpravidla nevyplatí.
Síla takového mladého včelstva připraveného zimovat je v dlouholetém průměru asi 10 000 včel (více než 5000 a méně než 20 000). To není závislé na stavební síle.

Oddělky lze samozřejmě tvořit i jedním krokem

Komu se zdá cílený chov matek příliš složitý, udělá jednoduše rozšíření jedním krokem: Podle ročního období se včelstvu odeberou jeden, dva nebo i tři plásty s plodem. Musí mít hodně zavíčkovaného a trochu mladého otevřeného plodu. Ty přijdou spolu s jedním plástem zásob a prázdnými rámky do nástavku, který se umístí mimo letové dráhy oslabeného včelstva. Tento plodový oddělek se ponechá jen s malým česnem.

Když jde vše dobře, začne nová mladá matka, která se vylíhla z nouzového matečníků, po asi čtyřech týdnech klást vajíčka. Po dalších třech týdnech začne vaše nové včelstvo růst. Nebo můžete ihned po vytvoření oddělku přidat již oplozenou matku. Pozor na dostatek potravy a spad roztočů.

Inspirováno článkem z moderního včelaře o tvorbě oddělků ve 4 krocích podle Dr. Liebiga

You have no rights to post comments