Význam prostorného úlu pro tvorbu silných včelstev

Pohledy na význam úlů se u včelařů různí. Jsou tací, kteří úl přeceňují, je alfou a omegou jejich včelaření nejen ve výnosech včelstva. Jiná skupina včelařů se touto otázkou nezabývá a podceňuje ji. Tvrdí, že konstrukce a kvalita úlu výnos včelstva neovlivňuje. Úl medu nepotí. Je pro ně zásadní, že se jim v daném úlu dobře a jednoduše včelaří, mají technologii úlů zvládnutou. Kdo má vlastně pravdu? Taje asi někde uprostřed.

Září - vhodné období pro poslední výměny matek

Září je na včelnicích ve znamení postupně klesající aktivity včelstev. Snůška je již nepravděpodobná a proto se zaměřujeme na kontrolu množství zásob a jejich doplnění. Září můžeme využít k výměně matek, které se během včelařské sezóny neosvědčily.

Biologie včely trochu jinak III.

Při práci s elektronovým mikroskopem jsem narazil na hlavě a břiše včely na otvory, které podle mne mohou, ale také nemusí mít přímou souvislost s termoregulačním systémem včely medonosné. Uvádím zde jen svou domněnku, která vychází z mých znalostí o životě včely medonosné. Nalezenými otvory jsem byl velice překvapen. Ještě větší však bylo moje překvapení, ze jsem o otvorech nic nenašel ani ve včelařské literatuře. Proto bych rád uvítal jakékoliv informace o jejich možné funkci.

Historie Adamcova rámku

Během minulých dvou staletí se k úlové otázce vyjádřilo mnoho předních českých včelařů a ještě dnes se o této otázce vedou dlouhé diskuze. Během té doby došlo k mnoha menším, ale i velkým úlovým reformám. V minulém čísle Včelařství jsme připomněli 150 let od narození Františka Adamce, velké osobnosti českého včelařství. Následující řádky objasňují souvislosti vzniku Adamcovy rámkové míry 39 x 24 cm.

Péče o skladované souše a voskové dílo - VČELAŘSKÁ PRAXE

Škody, které na voskovém díle způsobuje hmyz, jsou příčinou velkých materiálních a finančních ztrát na včelnicích. Jak vyzrát na tyto škůdce, tím se včelaři zabývají prakticky každý rok. Mezi hmyz, který považujeme za škůdce voskového díla, patří zavíječi a moli.

Ohlédnutí za XXI. kongresem Apislavie

Co kongres v Almatě v Kazachstánu přinesl jako celek pro evropské, případně české včelařství. Musím konstatovat, že téměř nic. Účast sice byla vysoká, vždyť ze 17 zemí se plenárního zasedání zúčastnilo 15 členských států. To ale bylo hlavní a víceméně jediné pozitivum. Jinak se po celou dobu plenárního zasedání účastníci zabývali vnitřními záležitostmi této organizace a ne řešením problémů, které současné včelařství trápí.

Říjen - období posledních úprav úlového prostoru včelstva před zimou a ideální čas pro ošetření fumigací

V průběhu října se činnost včelařů zaměřuje na podzimní ošetření včelstev proti varroáze.

Mladí včelařící - budoucnost českého včelařství

Jedním z účelů Českého svazu včelařů, z.s., je (viz Stanovy, čl.4/b) působit na výchovu a zapojování mládeže do včelařské činnosti.“ Na to, jak se tento bod daří plnit, se můžeme podívat hned z několika hledisek.

Základní principy konstrukce úlů

Jaké jsou základní principy konstrukce úlu?

Závěs rámku je příliš velký, při pohybu plástů do stran se mění mezera mezi boční loučkou a úlovou stěnou. Obě tedy mají nevhodnou velikost. Někdy může při jedné straně dojít k propadnutí závěsu.

Strana 2 z 7